Top

Adobe InDesign velhon peruskurssi hybridikoulutus 8-9.9.2025

Adobe InDesign -velhon peruskurssi on kattava taittokoulutus, joka tarjoaa tuhdin paketin kaikille taittamisesta ja taittotyöstä kiinnostuneille. Tälle kurssille voi osallistua valintasi mukaan joko etänä tai lähimuotoisesti. Kurssilla opit suunnittelemaan, luomaan ja taittamaan InDesignin avulla esimerkiksi omia mainos- ja markkinointimateriaaleja ja julkaisemaan ne hallitusti joko kirjapainoon tai verkkoon. Käytössämme on uusin Adobe InDesign CC 2025 -versio, mutta koulutus sopii myös vanhempia versioita käyttäville.

Jaa tämä juttu
FacebookTwitterWhatsUp

Adobe InDesign-kurssin perustiedot

hyvät syyt osallistua hybridikurssille

  • Voit valita sinulle sopivan osallistumismuodon etä- ja lähikoulutuksen väliltä.
  • Hybridikoulutus voidaan järjestää normaalia pienemmällä ryhmäkoolla, jos mukana on yksikin lähikoulukseen tuleva henkilö.
  • Lähikoulutus tarjoaa sinulle hyvin varustellun ja  viihtyisän koulutustilan hyvien kulkuyhteyksien äärellä. Pääset myös tapaamaan kouluttajan henkilökohtaisesti.
  • Etäkoulutukseen voit osallistua mistä paikasta tahansa. Etäkoulutuksen hinta on myös hieman edullisempi lähikoulutukseen verrattuna.
  • Kouluttajana toimivat vain alan huippuosaajat. Kouluttajilla on pitkä kokemus koulutustehtävistä.
  • Laadukas koulutus ja tyytyväiset kurssilaiset. Hyvä palaute on koulutustemme lähtökohta!
  • Erittäin edullinen hinta.
  • Pienryhmäkoulutus on tehokas oppimismuoto. Omille kysymyksille on tilaa ja kouluttaja voi kertoa juuri niistä asioista, jotka ovat itselle tärkeitä.
  • Velhon käsikirja kuuluu kurssin hintaan mukaan ja siitä on hyötyä myös koulutuksen jälkeen!
  • Kurssin jälkeen saat kurssitodistuksen! Todistus lähetetään sähköisesti kurssin jälkeen.

Adobe InDesign -kurssi joko lähikoulutuksena tai etäkoulutuksena

Mixtum velho-sensei

Mixtumin avoimet koulutukset järjestetään sekä etäkoulutuksena, lähikoulutuksena että näiden yhdistelmänä hybridikoulutuksena. Lisäksi tarjoamme henkilökohtaista ja yrityskohtaista räätälöityä konsultointia, joka voidaan järjestää joko Mixtumin koulutuspisteellä, asiakkaan omissa toimitiloissa tai etänä verkon välityksellä.

Kaikki koulutukset sopivat hyvin muutosturvakoulutuksiin eli työttömille, alanvaihtajille ja työelämässä uutta suuntaa etsiville henkilöille.

Jos olet kiinnostunut tietystä koulutusaiheesta, jota ei löydy kurssikalenterista, olethan silti yhteydessä meihin niin pyrimme järjestämään sellaisen tai tarjoamme sinulle aiheesta oman räätälöidyn yksityiskoulutuksen.

Katso mitä muut ovat sanoneet Adobe InDesign -koulutuksesta

Lisää palautteita löydät täältä.

  • Hyvä, antoisa ja ytimekäs peruskoulutus ohjelmaan. Kiitos, että järjestyi!

    -Mika Martikainen, Pirkanmaan sairaanhoitopiiri, Osaamisen kehittäminen / Adobe Illustrator -velhon peruskurssi

  • Kiitos symppikselle ja osaavalle InDesignopelle (Pasi Kainulainen)!

    -Opiskelija / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • Tosi hyvä Adobe InDesign -peruskoulutus, joka antoi hyvät eväät ohjelman opettelemiseen ja sitä myötä käyttämiseen. Käytiin läpi asioita hyvin tehtävien muodossa, jolloin näki konkreettisesti miten mikin juttu toimii. Koulutuksen aikana uskalsi avata suunsa ja kysyä mitä vain askarruttavaa asiaa, hyvä fiilis päivien aikana.

    -Opiskelija / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • Mielestäni Mixtumin Adobe InDesign-koulutus oli todella hyvä. Opin paljon uutta. Asiat käytiin läpi hyvällä fiiliksellä, riittävän rauhallisesti, mutta silti ehdimme paljon. Olisin mieluusti jäänyt viikoksi tai kahdeksi harjoittelemaan InDesignilla, plus muilla relevanteilla tähän läheisesti liittyvillä ohjelmilla, suunnittelemista, luomista ja taittamista. Kouluttajan (Pasi Kainulainen) ammattitaito kaikin puolin parasta A-luokkaa. Suosittelen ehdottomasti!

    -Mia Lundström , Kirkkonummen kunta / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • InDesign-kurssi sujui hyvin, mukava oppimisympäristö ja kiva & osaava ope :) (Pasi Kainulainen)

    -Heli Haaponiemi, Farmasian oppimiskeskus / Räätälöity Adobe InDesign-yksityiskoulutus

  • InDesign-koulutus oli minulle erittäin hyödyllinen. Pidin käytännönläheisestä ja selkeästä opetustyylistä.

    -Leena Kleemola, Espoon kaupunki / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • Todella hyvä! Selkeäsanainen InDesign-opettaja! Hyvä tunnelma!

    -Opiskelija / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • Hyvä ja kompakti Adobe InDesign -kurssi, jossa perehdyttiin ohjelmaan hyvin ja tehtiin monipuolisia harjoituksia. Ryhmäkoko oli hyvä, kaikki saivat myös henkilökohtaista opastusta harjoitusten aikana. Kurssi antoi lupaamansa eli ohjelman perusteet ovat nyt hallussa. Kurssipaikka oli hyvä, opettaja (Pasi Kainulainen) todella tunsi ohjelman ja oli hyvä opettamaan sen käytössä. Ehdottomasti hyvää vastinetta rahoille!

    -Marja Kivilompolo , Sotainvalidien Veljesliitto / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • Hyvä Adobe Indesign -koulutus, josta sai riittävät perusteet Indesignin hyödyntämiseen. Asioita käytiin riittävän monipuolisesti ja velhon käsikirja auttaa jatkossa, jos jokin kurssilla opeteltu asia pääsee unohtumaan. Kiitos hyvästä kurssista!

    -Laura Röman, Keski-Suomen hyvinvointialue / Adobe InDesign -velhon peruskurssin etäkoulutus

  • Lähtötasoni oli lähellä nollaa, mutta InDesign-etäkoulutuksen jälkeen osaan käyttää InDesign-ohjelmaa yllättävän sujuvasti. Koulutus oli erittäin selkeä ja informatiivinen. Ymmärrän nyt hyvin ohjelman perustoimintaperiaatteet. Mukaan saatu velhon käsikirja on loistava lisä, johon varmasti palaan. Omaan makuun tahti olisi paikoin voinut olla jopa hieman nopeampikin. koska ahneus iski ja halusin oppia mahdollisimman paljon. Kouluttaja oli hyvin selkeä ja selitti asiat ymmärrettävästi. Musiikki oli hyvä lisä koulutukseen tauoilta palatessa, yleensä tulee palattua varuiksi ajoissa koneen ääreen, kun ei ole ihan varma, milloin aloitetaan. Nyt oli selkeää, että milloin jatketaan ja ehti vielä hakea lasin vettä tai siirtyä huoneesta toiseen merkkiäänen alettua.

    -Emmi Nisumaa, Siskot ja Simot ry / Adobe InDesign -velhon peruskurssin etäkoulutus

Adobe InDesign -velhon kurssin kuvaus

Adobe InDesign CC on moderni ja tehokas yleiskäyttöinen taitto-ohjelma ja suorastaan kullanarvoinen työväline kaikille markkinoinnin ja viestinnän parissa toimiville henkilöille. Adobe InDesign toimii sujuvasti yhdessä Adoben muiden graafisen puolen ohjelmistojen (Photoshop, Illustrator ym.) kanssa. InDesignin avulla syntyvät taitot kirjoihin ja lehtiin, käyntikortteihin, esitteisiin ja julisteihin riippumatta siitä onko käyttäjä ammattilainen vai satunnaisesti julkaisuja tekevä tiedottaja.

Adobe InDesign -koulutus on yksi suosituimmista koulutusaiheistamme ja se on tarkoitettu erityisesti henkilöille, jotka työssään tuottavat tiedotteita, esitteitä, ilmoituksia, lehtiä tai muuta markkinointimateriaalia. InDesign-koulutuksessa käydään läpi muun muassa esitteiden, mainosten, lehtien ja muiden julkaisujen suunnittelua ja rakentamista. Kurssilaiset oppivat InDesign-ohjelman käytön ja tehokkaat työtavat sekä saavat myös valmiudet talon ulkopuolisten ammattilaisten kanssa kommunikointiin. Adobe InDesign-kurssilla suunnitellaan sekä täysin omia taittopohjia että...

Lue lisää Adobe InDesign -koulutusaiheen omalta sivulta

Adobe InDesign -velhon kurssin sisältö

  • Kurssilla käydään läpi muun muassa mainosten, esitteiden, pienimuotoisten lehtien ja muiden julkaisujen suunnittelua ja rakentamista.
  • Kurssilla tutustutaan aineiston tuottamiseen sekä painoon että verkkoon.
  • Kurssilla suunnitellaan ja rakennetaan omia taittopohjia sekä hyödynnetään valmiiksi rakennettuja pohjia.
  • Kurssilla opitaan myös hyödyntämään ohjelman tekoälyominaisuuksia aineistojen tuottamisessa.
  • Kurssi sopii kaikille taittotyöstä ja printtijulkaisemisesta kiinnostuneille tekijöille, joilla on joko vähän tai ei ollenkaan kokemusta taitto-ohjelmista. Tittelisi voi olla esimerkiksi tiedottaja tai suunnittelija. Kurssi soveltuu myös kaikille innokkaille harrastajille, jotka haluavat oppia InDesign-salaisuuksia tehokkaaseen taittamiseen.
  • Tavoitteena on perehdyttää osallistujat InDesign-ohjelman ominaisuuksiin ja antaa osallistujalle perusvalmiudet ohjelman käytölle ja monipuolisten taittotöiden tekemiseen. Kurssilla myös tutustutaan lyhyesti erilliseen Adobe Bridge -ohjelmaan.
  • Kurssin jälkeen kurssilaiset osaavat mm. muokata valmiita taitto-pohjia sekä suunnitella ja rakentaa aivan omia InDesign-taittoja.

Adobe InDesign CC 2023 velhon käsikirja

sisältyy kurssin hintaan mukaan! (arvo 39,90 €)

Lue lisää

Adobe InDesign -velhon kurssin ohjelmarunko

Adobe InDesign -velho

Pienet muutokset ohjelmarungossa ovat aina mahdollisia. Lopulliseen kurssirunkoon vaikuttavat muun muassa kurssilaisten lähtötaso ja toiveet kurssin sisällön suhteen.

Päivä 1:

  • Adobe InDesign -ohjelmaan tutustuminen (ominaisuudet, käyttöliittymä ja paneelit)
  • Ohjelman asetukset ja värinhallinnan asetukset
  • InDesign-dokumenttien tehokas käyttö ja hallinta
  • Tekstin muokkaaminen
  • Kuvien lisääminen dokumenttiin
  • Kuvien koon ja rajauksen säätäminen
  • Tekoälyominaisuudet ja kuvien generoiminen tyhjästä
  • Uuden julkaisun aloittaminen ja sivujen luominen
  • Apulinjojen ja palstojen määrittäminen
  • Tekstin lisääminen ja muokkaaminen

Päivä 2:

  • Teksti ja typografian ominaisuuksia
  • Piirtotyökalut ja vektorigrafiikan perusteita
  • Tekstin ja kuvan tehosteet
  • Värien määrittely ja omien värien luominen ja tallentaminen
  • Parent-pohjien (master) luominen ja muokkaaminen
  • Aineistojen julkaiseminen (esim. PDF-muodossa)
  • Pitkät julkaisut ja tekstin juoksuttaminen
  • Sisällysluettelo, sivunumerointi, tyylit, taulukot, oikoluku ym. asiat (ajan salliessa ja kurssilaisten toiveiden mukaisesti)
  • Kysymyksiä InDesign-ohjelmaan ja taittamiseen liittyen. Miten jatkaa tästä eteenpäin?
Adobe InDesign -harjoittelija
Koulutus kuuluu kategorioihin

Hae ja rajaa velhon avoimia kursseja

Avaa/sulje suodattimet

Muuta kortteja isommaksi, jos haluat nähdä enemmän tietoa kursseista.

Hae kurssia

Suodata kursseja

Järjestä löytyneet kurssit

  • 4 kurssia per sivu
  • 8 kurssia per sivu
  • 20 kurssia per sivu
  • Näytä kaikki
  • Ajankohdan mukaan, uusin ensin
  • Ajankohdan mukaan, vanhin ensin
  • Hinnan mukaan, halvin ensin
  • Hinnan mukaan, kallein ensin
  • Nimen mukaan (A-Z)
  • Nimen mukaan (Z-A)