Top

Adobe InDesign velhon peruskurssi etäkoulutus 3-4.2.2025

Adobe InDesign -velhon peruskurssin etäkoulutus on kattava taittokurssi, joka tarjoaa tuhdin paketin kaikille taittamisesta ja taittotyöstä kiinnostuneille. Tämä etäkoulutus järjestetään live-muotoisena etäkoulutuksena siten, että voit osallistua kurssille vaikkapa kotoa käsin, kunhan sinulla on tietokone ja nettiyhteys käytössäsi. Etäkurssi on muuten samanlainen, kuin perinteisesti luokkahuoneessa pidettävä InDesign-lähikoulutus. Kurssilla opit suunnittelemaan, luomaan ja taittamaan InDesignin avulla esimerkiksi omia mainos- ja markkinointimateriaaleja ja julkaisemaan ne hallitusti joko kirjapainoon tai verkkoon. Käytössämme on uusin Adobe InDesign CC 2025 -versio, mutta koulutus sopii myös vanhempia versioita käyttäville.

Jaa tämä juttu
FacebookTwitterWhatsUp

Adobe InDesign-kurssin perustiedot

hyvät syyt osallistua etäkurssille

  • Kouluttajana toimivat vain alan huippuosaajat. Kouluttajilla on pitkä kokemus koulutustehtävistä. Mixtum on koulutusyrityksenä ollut olemassa jo 20 vuotta!
  • Laadukas koulutus ja tyytyväiset kurssilaiset. Hyvä palaute on koulutustemme lähtökohta!
  • Erittäin edullinen hinta. Vertaa vaikka itse!
  • Etäkoulutuksiin voi osallistua helposti ja turvallisesti mistä paikasta tahansa – vaikka kotoa käsin! Ei matkustus- tai majoituskuluja.
  • Minimiosallistujamäärää etäkoulutuksiin on vain 3 henkilöä per kurssi. Haluamme kurssien toteutuvan, vaikka sitten pienemmälläkin ryhmällä!
  • Pienryhmäkoulutus on tehokas oppimismuoto. Omille kysymyksille on tilaa ja kouluttaja voi kertoa juuri niistä asioista, jotka ovat itselle tärkeitä.
  • Livenä pidetyssä etäkoulutuksessa opettaja on apunasi koko ajan – toisin, kuin ennalta nauhoitetuissa verkkokursseissa.
  • Velhon käsikirja kuuluu kurssin hintaan mukaan ja siitä on hyötyä myös koulutuksen jälkeen!
  • Kurssin jälkeen saat kurssitodistuksen! Todistus lähetetään sähköisesti kurssin jälkeen.

Adobe InDesign -kurssi joko lähikoulutuksena tai etäkoulutuksena

Mixtum velho-sensei

Mixtumin avoimet koulutukset järjestetään sekä velhon etäkoulutuksena (livenä tapahtuva verkkokoulutus) että velhon lähikoulutuksena (perinteinen luokkahuonekoulutus Mixtumin viihtyisässä koulutuspisteessä). Lisäksi tarjoamme henkilökohtaista ja yrityskohtaista räätälöityä konsultointia, joka voidaan järjestää joko Mixtumin koulutuspisteellä, asiakkaan omissa toimitiloissa tai etänä verkon välityksellä. Jos olet kiinnostunut jostain tietystä koulutusaiheesta, jollaista ei löydy kurssikalenteristamme, olethan silti yhteydessä meihin niin pyrimme joko järjestämään sellaisen tai tarjoamme sinulle aiheesta oman yksityiskoulutuksen.

Katso mitä muut ovat sanoneet Adobe InDesign -koulutuksesta

Lisää palautteita löydät täältä.

  • Lähtötasoni oli lähellä nollaa, mutta InDesign-etäkoulutuksen jälkeen osaan käyttää InDesign-ohjelmaa yllättävän sujuvasti. Koulutus oli erittäin selkeä ja informatiivinen. Ymmärrän nyt hyvin ohjelman perustoimintaperiaatteet. Mukaan saatu velhon käsikirja on loistava lisä, johon varmasti palaan. Omaan makuun tahti olisi paikoin voinut olla jopa hieman nopeampikin. koska ahneus iski ja halusin oppia mahdollisimman paljon. Kouluttaja oli hyvin selkeä ja selitti asiat ymmärrettävästi. Musiikki oli hyvä lisä koulutukseen tauoilta palatessa, yleensä tulee palattua varuiksi ajoissa koneen ääreen, kun ei ole ihan varma, milloin aloitetaan. Nyt oli selkeää, että milloin jatketaan ja ehti vielä hakea lasin vettä tai siirtyä huoneesta toiseen merkkiäänen alettua.

    -Emmi Nisumaa, Siskot ja Simot ry / Adobe InDesign -velhon peruskurssin etäkoulutus

  • Adobe InDesign -kurssi oli erittäin mielenkiintoinen, selkeä ja kattava kokonaisuus. Asioita oli paljon, mutta ne käytiin läpi rauhallisessa tahdissa. Kouluttaja Pasi Kainulainen on erittäin ammattitaitoinen, selkeäsanainen ja otti kaikki kurssilaiset hienosti huomioon. Koulutuksen yhteydessä jaettu Velhon käsikirja on monipuolinen paketti, johon varmasti palaan. Voin lämpimästi suositella Mixtumin InDesign-kurssia! Tämä oli täyden kympin paketti, en muuttaisi mitään. Iso kiitos vielä!

    -Kristiina Innanen / Adobe InDesign perusteet -velhon etäkurssi

  • Kiitos perusteellisesta Adobe InDesign-etäkoulutuksesta. Pidin etenkin vinkeistä ohjelman mahdollisimman näppärään käyttöön (etenkin näppäinkomennot).

    -Anna-Kaisa Hiltunen, Euroopan hybridiuhkien torjunnan osaamiskeskus / Adobe InDesign -velhon peruskurssin etäkoulutus

  • InDersign-kurssi oli hyvä! Tiivis paketti!

    -Opiskelija / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • Todella asiantunteva kouluttaja ja mielenkiintoinen InDesign-kurssi, kiitos!

    -Opiskelija, Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • Loistavaa! Niin vähässä ajassa niin paljon infoa! Huh, nyt vaan käytäntöön kaikki InDesignista opittu :)

    -Opiskelija, Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • Hyvä Adobe Indesign -koulutus, josta sai riittävät perusteet Indesignin hyödyntämiseen. Asioita käytiin riittävän monipuolisesti ja velhon käsikirja auttaa jatkossa, jos jokin kurssilla opeteltu asia pääsee unohtumaan. Kiitos hyvästä kurssista!

    -Laura Röman, Keski-Suomen hyvinvointialue / Adobe InDesign -velhon peruskurssin etäkoulutus

  • Kiitos symppikselle ja osaavalle InDesignopelle (Pasi Kainulainen)!

    -Opiskelija / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • InDesign -kurssi oli paljon enemmän mitä osasin odottaa! Joustavuus koulutuksen suhteen oli ihailtavaa, sillä sain vastauksia myös sellaisiin asioihin, jotka eivät varsinaisesti kuuluneet kurssiohjelmaan! Myös jaettu kurssimateriaali yllätti positiivisesti - nivaska on riittävän monipuolinen ja sekä siihen että tekemiini muistiinpanoihin on helppo palata töiden lomassa!

    -Jenna Eklöf, Welmus Oy / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

  • Loistava InDesign-kurssi, kaikin puolin! Pieni ryhmä teki koulutuksesta entistä paremman.

    -Heli Narko, Bravida Oy / Adobe InDesign -velhon peruskurssi

Adobe InDesign -velhon kurssin kuvaus

Adobe InDesign CC on moderni ja tehokas yleiskäyttöinen taitto-ohjelma ja suorastaan kullanarvoinen työväline kaikille markkinoinnin ja viestinnän parissa toimiville henkilöille. Adobe InDesign toimii sujuvasti yhdessä Adoben muiden graafisen puolen ohjelmistojen (Photoshop, Illustrator ym.) kanssa. InDesignin avulla syntyvät taitot kirjoihin ja lehtiin, käyntikortteihin, esitteisiin ja julisteihin riippumatta siitä onko käyttäjä ammattilainen vai satunnaisesti julkaisuja tekevä tiedottaja.

Adobe InDesign -koulutus on yksi suosituimmista koulutusaiheistamme ja se on tarkoitettu erityisesti henkilöille, jotka työssään tuottavat tiedotteita, esitteitä, ilmoituksia, lehtiä tai muuta markkinointimateriaalia. InDesign-koulutuksessa käydään läpi muun muassa esitteiden, mainosten, lehtien ja muiden julkaisujen suunnittelua ja rakentamista. Kurssilaiset oppivat InDesign-ohjelman käytön ja tehokkaat työtavat sekä saavat myös valmiudet talon ulkopuolisten ammattilaisten kanssa kommunikointiin. Adobe InDesign-kurssilla suunnitellaan sekä täysin omia taittopohjia että...

Lue lisää Adobe InDesign -koulutusaiheen omalta sivulta

Adobe InDesign -velhon kurssin sisältö

  • Kurssilla käydään läpi muun muassa mainosten, esitteiden, pienimuotoisten lehtien ja muiden julkaisujen suunnittelua ja rakentamista.
  • Kurssilla tutustutaan aineiston tuottamiseen sekä painoon että verkkoon.
  • Kurssilla suunnitellaan ja rakennetaan omia taittopohjia sekä hyödynnetään valmiiksi rakennettuja pohjia.
  • Kurssi sopii kaikille taittotyöstä ja printtijulkaisemisesta kiinnostuneille tekijöille, joilla on joko vähän tai ei ollenkaan kokemusta taitto-ohjelmista. Tittelisi voi olla esimerkiksi tiedottaja tai suunnittelija. Kurssi soveltuu myös kaikille innokkaille harrastajille, jotka haluavat oppia InDesign-salaisuuksia tehokkaaseen taittamiseen.
  • Tavoitteena on perehdyttää osallistujat InDesign-ohjelman ominaisuuksiin ja antaa osallistujalle perusvalmiudet ohjelman käytölle ja monipuolisten taittotöiden tekemiseen. Kurssilla myös tutustutaan lyhyesti erilliseen Adobe Bridge -ohjelmaan.
  • Kurssin jälkeen kurssilaiset osaavat mm. muokata valmiita taitto-pohjia sekä suunnitella ja rakentaa aivan omia InDesign-taittoja.

Adobe InDesign CC 2023 velhon käsikirja

sisältyy kurssin hintaan mukaan! (arvo 31,00 €)

Lue lisää

Adobe InDesign -velhon kurssin ohjelmarunko

Adobe InDesign -velho

Pienet muutokset ohjelmarungossa ovat aina mahdollisia. Lopulliseen kurssirunkoon vaikuttavat muun muassa kurssilaisten lähtötaso ja toiveet kurssin sisällön suhteen.

Päivä 1:

  • Adobe InDesign -ohjelmaan tutustuminen (ominaisuudet, käyttöliittymä ja paneelit)
  • Ohjelman asetukset ja värinhallinnan asetukset
  • InDesign-dokumenttien hallinta
  • Grafiikan ja tekstin muokkaaminen aiemmin luodussa dokumentissa
  • Uuden julkaisun aloittaminen ja sivujen luominen
  • Apulinjojen ja palstojen määrittäminen
  • Tekstin lisääminen ja muokkaaminen sekä typografian hienosäätöjä
  • Kuvien lisääminen sekä kuvien koon ja rajauksen säätäminen

Päivä 2:

  • Piirtotyökalut ja vektorigrafiikan perusteita
  • Värien määrittely ja omien värien luominen ja tallentaminen
  • Master-pohjien luominen ja muokkaaminen
  • Aineistojen julkaiseminen (esim. PDF-muodossa)
  • Pitkät julkaisut ja tekstin juoksuttaminen
  • Tekstien ja kuvien tehosteet
  • Sisällysluettelo, sivunumerointi tai muut vastaavat asiat (kurssilaisten toiveiden mukaisesti)
  • Tyylit, taulukot, oikoluku tai muut vastaavat asiat (kurssilaisten toiveiden mukaisesti)
  • Kysymyksiä InDesign-ohjelmaan ja taittamiseen liittyen. Miten jatkaa tästä eteenpäin?
Adobe InDesign -harjoittelija
Koulutus kuuluu kategorioihin

Hae ja rajaa velhon avoimia kursseja

Avaa/sulje suodattimet

Muuta kortteja isommaksi, jos haluat nähdä enemmän tietoa kursseista.

Hae kurssia

Suodata kursseja

Järjestä löytyneet kurssit

  • 4 kurssia per sivu
  • 8 kurssia per sivu
  • 20 kurssia per sivu
  • Näytä kaikki
  • Ajankohdan mukaan, uusin ensin
  • Ajankohdan mukaan, vanhin ensin
  • Hinnan mukaan, halvin ensin
  • Hinnan mukaan, kallein ensin
  • Nimen mukaan (A-Z)
  • Nimen mukaan (Z-A)